Proč klepou na houby?

Cíl: rozšíření představ o houbách prostřednictvím prezentace na interaktivní tabuli a cestovatelské hry.
Úkoly:
Vzdělávací: Rozvíjet kognitivní činnost dětí a zároveň upevňovat a rozšiřovat znalosti o houbách (název, místo růstu, struktura); naučit se rozlišovat houby jedlé a nejedlé;
Vzdělávací: Rozvíjet aktivní slovní zásobu dětí (názvy hub); rozvíjet myšlení a představivost.
Vzdělávací: Pěstovat úctu k přírodě a přátelskost; rozvíjet dovednosti pozitivní interakce s vrstevníky a dospělými.
Plánovaný výsledek: Děti znají vzhled takových hub, jako jsou: hřiby medové, hřib, hřib, muchovník, lišky, muchomůrka; Dokážou rozeznat jedlé houby od nejedlých.
Design vzdělávacího prostředí:
Prostorové prostředí: výuka probíhá v sále MŠ, kde je umístěna interaktivní tabule. Dětské aktivity jsou organizovány v různých oblastech v celém určeném prostoru.
Předmět-praktické prostředí: Interaktivní tabule, košík, pletené houby, audionahrávka “Zvuky lesa” и “Veletrh”, figuríny koláčů.
Prostředí interakce: Povaha interakce mezi subjekty činnosti: učitel – děti, dítě – dítě, mimo situaci – osobní komunikace. Způsob organizace je skupinový. Přátelská atmosféra s přihlédnutím k individuálním vlastnostem dítěte.
Průběh lekce:
Hraje férová melodie a na interaktivní tabuli je vyobrazen krásný dřevěný dům. Děti vítá majitel chaty.
Hosteska: Hej, nestůj stranou, rychle k nám! Raz, dva, tři, rychle běžte do kruhu!
Děti stojí kolem.
Hosteska: Dobrý den! Jsem vlastníkem tohoto domu, Arino. Kluci, víte, co to slovo znamená? “Ahoj”? (odpovědi dětí)Když někoho zdravíme, znamená to, že těmto lidem přejeme zdraví. Nyní se budeme střídavě přenášet do svých dlaní a dobíjet se dobrou energií. Je třeba potřást sousedovi rukou, pozdravit ho a říct své jméno a určitě se usmívat.
Hra se hraje tak, aby navodila přátelskou atmosféru.
Druhý snímek je zapnutý a ukazuje domov hostitelky.
Hosteska: Teď už se všichni známe, žádám vás, abyste přišli ke mně domů. Chlapi, pozorně se rozhlédněte, co se vám v mém pokoji nejvíce líbí, co vidíte? (odpovědi dětí).
Hosteska: Kluci, stala se mi nepříjemná situace. Chtěl jsem tě pohostit čajem a houbovým koláčem, zapálil jsem sporák, zadělal těsto, podíval se, ale žádné houby jsem neměl! Dokonce jsem šel do podzemí a nic jsem tam nenašel! Teď nevím, co mám dělat? Možná mi můžete říct, co mám dělat, kde teď seženu houby? (odpovědi dětí).
Hosteska: Co bychom si měli vzít s sebou na túru? Kde budeme sbírat houby? (odpovědi dětí).
Hosteska se nabídne, že to najde doma (na snímku) houbový košík. Načež vezmou pořádný košík a vydají se na túru.
Hosteska: Děti, abychom mohli jít do lesa, musíme uklidnit majitele lesa. Kdo ví, kdo je vlastníkem lesa? (odpovědi dětí). Tohle je goblin. Každý správný houbař má své oblíbené slovo “na cestě” do lesa, řekněme ti to také: Nikolo, Niko, naplň koš, s kupkou sena nahoře, dnem vzhůru.
Děti chodí v kulatém tanci, vyslovují drahocenná slova, v tuto chvíli je zapnutá třetí skluzavka, která zobrazuje les. Hraje melodie “Zvuky lesa”.
Hosteska: Tady jsme v lese. Podívejte se, jak jsou stromy vysoké a jakou barvu mají listy? Jak tady někdo může najít mech? Kdo najde houbu jako první?
Zapíná se čtvrtý snímek, kde je vyobrazen stejný les, pod pařezem rostou jen medové houby a na pomyslné mýtině (polo) objevily se pletené houby.
Hosteska: Našli jsme první houbu. Kdo ví, který? Proč se tak medové houby jmenují? (odpovědi dětí). Pokud by se v království hub konala soutěž o nejpřátelštější a nejpočetnější rodinu, pak by nepochybně vyhrály medové houby. Tyto houby nikdy neporostou samy! Zalíbí se jim pařez v lese a drží se kolem něj tak, že někdy není vidět ani samotný pařez. Přijďte si nasbírat plný košík medových hub na jednom místě! Jak vypadají houby? Barva čepice je žlutá nebo hnědá, s načervenalým nádechem. Důležité je umět rozeznat nepravé houby, které jsou jedovaté. Jejich čepice je šedožlutá nebo červená, jako cihla. Pokud rozbijete uzávěr a přičichnete k němu, bude vonět jako mokré dřevo. Nepravé medové houby nemají na stoncích prstenec ani šupiny a jejich vůně je nepříjemná.
Vložte pletené medové houby do košíku. Jdou na další houbu: také v kulatém tanci, říkajíce drahocenná slova, je zapnutý pátý snímek, kde je zobrazen hřib osika na pozadí lesa a na pomyslné mýtině (polo) objevil se pletený hřib.
Hosteska: to jsou kluci, našli jsme hřiba osika. Hřib je možná nejelegantnější, nejkrásnější houba. Má oranžovou nebo červenou čepici.
Vložte houbu do košíku. Jdou na další houbu: také v kulatém tanci, pronášení drahocenných slov, se zapne šestá skluzavka, kde je vyobrazen hřib, a na pomyslné mýtině (polo) objevil se pletený hřib.
Hosteska: Ach, lidi, jaké máme štěstí! Našli jsme bílou houbu – krále hub! Houby porcini lze nalézt téměř v každém lese na naší planetě, poblíž jakéhokoli stromu, ale nejvíce ze všeho preferují blízkost smrků a borovic, stejně jako břízy nebo dubu. Tato houba je velmi zdravá! Obsahuje spoustu bílkovin a užitečných mikroelementů.
Vložte houbu do košíku. Jdou na další houbu: také v kulatém tanci, pronášení drahocenných slov, se zapne sedmá skluzavka a na pomyslné mýtině (polo) objevil se pletený muchovník.
Hosteska: Jakou houbu jsme našli tak krásnou? (odpovědi dětí).
Hosteska: Je to jedlá houba? Co se stane, když to sníme? Dáme to do košíku? (odpovědi dětí). Víte, že jeleni a losi žijící v lese mohou tyto jedovaté houby jíst pro léčebné účely? Pomáhá jim strávit velké množství rostlinné potravy, takže tuto jasnou houbu nechme zvířatům a pojďme hledat další.
Jdou na další houbu: také v kulatém tanci, pronášení drahocenných slov, se zapne osmý snímek a na pomyslné mýtině (polo) Objevily se lišky.
Hosteska: Co je to za houby? Lišky mají jasně oranžovou barvu. Je těžké si je splést s jinými houbami a v lese se dají celkem snadno najít. Děti obzvláště rády vyhledávají právě tyto houby, jejichž červená barva, připomínající liščí kožich, jim dává vyniknout mezi zelení lesa.
Vložte houbu do košíku. Jdou na další houbu: také v kulatém tanci, pronášení drahocenných slov, je zapnuta devátá skluzavka a na pomyslné mýtině (polo) objevily se muchomůrky bledé.
Hosteska: co je to za podezřelé houby? Ano, je to muchomůrka. Muchomůrku bledou poznáte podle barvy klobouku: světle zelená, našedlá. Mladé potápky mohou mít bílé skvrny ( “bradavice”), jako muchomůrky. A noha bledých potápek je velmi tenká a vysoká.
Je to jedlá houba? Co se stane, když to sníme? Dáme to do košíku?
Hosteska: Vy a já jsme nasbírali docela dost hub, teď je čas vrátit se domů a upéct houbové koláče, ale navrhuji nejprve zkontrolovat, kolik hub jsme nasbírali a jaké: Hřiby medové, žampiony bílé, hřiby, lišky.
Hosteska: Chlapi, kdo jí houby v lese? (červi, medvědi, veverky, lišky, vlci, losi, jeleni, ježci)
Hosteska: Správně! Proto, když jdete do lesa na houby, vždy nechte nějaké houby na mýtině pro obyvatele lesa, aby měli také co jíst.
Tak a teď se chytněte za ruce, začněte kulatý tanec, čeká nás drahý domov.
Hraje poctivá hudba a otevře se desátý snímek, který ukazuje domov hostitelky.
Hosteska: Páni, jaký výlet! Bavilo vás spolupracovat a dělat společnou práci? co se ti líbilo nejvíc? co sis zapamatoval? Nyní si upečeme náš dort.
Prstová gymnastika: Mnem-mnem-mnem těsto,
(prsty zatnout a povolit)
Budeme péct koláče (zobrazení pohybů
Distribuce koláčů s hračkami. Organizace hry na hraní rolí “Hosté k nám přišli”

Vtipné, laskavé, snadno zapamatovatelné básničky jsou skvělým dárkem pro děti i dospělé.
- Bratři (strana 1)
- Mýval (strana 2)
- Ježek (strana 3)
- Malý tygr Tishka (strana 4)
- Kočka bruslař (strana 5)
- Zelený dřevěný dudek (strana 6)
- Kvintet (strana 7)
- Průvodce tlapou (strana 9)
- Lilek (strana 10)
- Tři kočky. Zimní příběh (strana 11)
- Pan z Antalye (strana 12)
- Tang Wang Chun (strana 13)
- Nekompot (strana 14)
- Minivan (strana 15)
- Veverka sibiřská (strana 16)
- Dorothea (strana 17)
- Rychlá letadla (str. 18)
- Vánoční pohádka (strana 19)
Bratři
Mým milovaným synovcům – Yashe a Matveymu
Yasha je Matveyho starší bratr.
Dokáže všechno na světě!
A kreslí a zpívá,
Dokáže vyrobit pilaf a dort,
Vyřešte problém nejlépe
Kaktus bude vysazen ve venkovském domě.
A Matvey spěchá za svým bratrem –
Ani krok pozadu!

Mýval
V “Dětském světě” vyprodáno
Všechny kočky a zajíci,
Protože mýval Elvira
Má nádherný culík
A také je jako maska
Nosí ho na obličeji.
“Mýval se nazývá mýval,”
Všechno, co ti padne do tlapek,
Ponoření do řeky.”
On je opravdu takový.
Barva slupek mléčně šedá
Všem chlapům se to líbí.
Elvira tahá za mámu:
Kniha v knihkupectví
Ježek
“Ježek bude náš vánoční stromeček,
vykřikl Andrey radostně. –
Rychle ho obleč!”
Tygří mládě Tishka
Tishka je plyšové tygří mládě,
Pořád je to jen dítě
Ale vrčí jako opravdový.
Tanya pláče – Tanya se bojí.
Kočka bruslař
Na prstech, na drápech
Naše Míša je krasobruslařka!
Spěchá po podlaze, točí se,
Je jako podzimní listí.
Na turnaj by ho nevzali
Vždyť je to čtyřnohý.
Ale jak dobře klouže?
Naše kočce jsou čtyři!
Natasha, při pohledu na kočku,
Ach, kdyby to tak bylo i na kluzišti

Zelený lesní dudek
Žije v horké Africe
Tento pták miluje jíst.
Pije nektar a jí ovoce,
A velký má váhu,
Dlouhý červený zobák
Jako červené boty.
A nádherný ocas vějíře.
Jak pták sedí na větvi
Ve světlém, barevném oblečení,
Směje se, jak chce.
Svolává svůj lid.
Tady je zelený dudek
Žije v horké Africe.

Kvintet
Nedaleko domu lesníka,
V tajném sklepě
Dobrý skřítek shromáždil
Všechny dobré věci dávám do košíků.
Myši proběhly kolem –
Přinesli skřítkovi sýr
Ano, vybraná mouka –
K pečení koláčů.
Gnom našel ořechy a cukroví –
Část z toho vyměnil s krtky za mince.
Koupil jsem si samovar na mince –
Stůl byl prostřen a hosté byli pozváni.
Hosté jsou šikovní, ale elegantní –
Pijí kapku po kapce a jedí kousek po kousku:
Jak jsi obědval?
Začali vytvářet kvintet,
Zapsán jako hudebníci
Každý si vybral nástroj:
A trpaslík pípne
Hráli takhle, hráli takhle –
Kočka se dívá a nechápe
Jak zvláštní lidé:
Myši nedojedly sýr
Ježek hrál na dýmku
Vrabec stojí na noze,
A ve druhé – dřevěné lžíce:
Ťuk ťuk! – legrační zvuk.
Pod oknem zpíval cvrček.
A malá krysa Avtandil
Chytil dýmku do tlapek
A fouká to, fouká to –
Kočičí sluch byl rozhořčený,
Kočičí čich zbystřil!
Kočka přišla ke vchodu
A jeho zuby cvakají –
Jsou dveře příliš malé?
Možná je zvíře příliš velké.
To je taková zábava pro myši –
Myši málem praskaly smíchy!
Řidič tlapky
“Ne, nejsem s tebou kamarád.”
To řekla skotská kočka,
Ale nikdo nerozuměl.
Protože kolem něj
Kdo uměl kočičí řeč
No, kdyby jen jeden byl
Pak by to bylo, pak by to bylo
Kočka hrabala všechny!
Lilek
Lilek rostoucí v zahradě.
Tanya čeká, až to vyzvednou.
Lilek obsahuje vlákninu
Lilek chutná dobře:
Můžete to z toho udělat
A palačinky a kaviár,
A rohlíky a řízky
A přidejte do ratatouille.
Tanya ví to nejdůležitější
Je důležité, aby to nepřeháněl,
Jinak to nemá smysl.
A jedna věc je velmi zvláštní
A není jasné proč:
Přišel jsem s barvou lilku,
Říkají mu „malý modrý“.

Tři kočky. Zimní příběh
Tři drápy a kníry,
Velmi tlusté, velmi hrozivé
Jednoho mrazivého dne jsme vyrazili.
Max křičí: “Bogatyra!”
budu po něm opakovat.
Čeká na ně za rohem
Řekněme: sisyfovský úkol
Čekal jsem je tady.
Věci se daly okamžitě do pohybu
A objevil se jakoby odnikud
(Jaký druh zázraku, zázrak-yudo?) –
Kulaté dno a kulatý vršek –
Bílé, zasněžené. osoba!
Místo nosu – uhlí,
Na temeni hlavy je čepice.
Knoflíky Baba Mani
A Tanyin oblíbený šátek –
Všechno na něm je jako haute couture.
Řekl pronikavě: “Mur-r.”
Bylo to na dvoře
Předloni v prosinci.
Max tě nenechá lhát, vyřezali –
Ech, práce to není snadná! –
Tři kočky sněhulák.
Tři drápy a kníry,
Velmi tlustý, velmi hrozivý,
A pak jsme se vrátili do domu,
Jedli jsme kaši s mlékem.
Sněhulák sedm dní neroztál.
pan z Antalye
Jeden pán z Antalye
Měl na sobě modré sandály
V nich podél pobřeží
Kolem se potuloval pán z Antalye.
Tang Wang Chun
Kdysi dávno žil pan Tang Wang Chun.
Když zestárnul, zešedl jako harrier;
Tang Wang Chun byl dotázán:
Ale Tang Wang Chun v reakci mlčel.
Nekompot
Přináší mi čokoládu
Říká: „Pojďme vařit
Vmíchejte do červeného hrnku
S mlékem a vanilkou,
A přidejte trochu kofeinu
A další špetka hoblin
Z vršku mandarinky.
Jakmile se trochu uvaří,
Necháme vychladnout a napijeme se
Společně s mámou, my tři!“
Минивэн
Sašin táta koupil
Je dobře, že žije
Zítra půjdeme na návštěvu –
Podívejte se na ten zázrak.
Možná se Saškou později
Tento zázrak je minivan,
Určitě se do něj vejde.
“Stylový! – říká Sashka. –
Chladněji už to nejde.
Kdo, kdo, než můj “starý muž”
Ví toho o autech hodně!“
No, teď jsme všichni spolu
Můžeme jít k moři –
Koneckonců, pak potřebuješ přátele,
Dělat všechno společně!

Sibiřský chipmunk
Jí houby a kukuřici
A taky jí ořechy
A když je horko, ponoří se do díry
Nebo do chladného tmavého lesa.
Rychlý, hbitý, jako veverka,
Je spořivý, jako křeček.
Umí skákat stromy
Dokáže lézt po polích.
Na zimu se ukládá do zimního spánku,
Pokaždé, když se probudím,
Jak chce křeček –
Jezte, co jste si na zimu uložili.
Malý vzrůstem, hezký.
Je pořád chlupatý
Roztomilý dlouhý ocas.
A tento malý se jmenuje,
Toto malé zvíře
Trochu hrozivé a vtipné –
Dorothea
Kdybych byl jako víla
Jako Paleček, jako elf,
Dorothea by byla ráda
Já, kočka, nebo ne?
Kdyby se všechno stalo maličkým
Velikost jsem nezměnil
Víc než dům, kde bydlíme,
Ještě bych souhlasil
Když jste spolu pryč?
Bez tebe to nezvládnu
V každém snu létaj a věř,
Prostě věř v zázraky.
Jsem s tebou trochu odvážnější,
Protože svět je laskavější
A obloha je kouzelnější.
Rychlá letadla
Nenech nebe plakat
Hlasitě vířící oblohu,
A když se unaví,
Nebe bude okamžitě smutné,
Nebe bude okamžitě smutné,
Bude hrom v temných mracích,
Slunce tahá za paprsek:
„Ať se rychle vrátí
Cení si přátelství swifta.
Koneckonců, bez přátelství, dobré přátelství
Ani přes nebe se nedá žít.
Vánoční pohádka
“Chlapec s vůní zmrzliny” –
Pomyslela si kočka. Posadil jsem se blíž.
A seděli vedle sebe
Na opuštěné zimní střeše.
Kočka zrzka zářila štěstím
Pampeliška koule z nebe
Překulila se do chlapcových rukou.
Andělský chlapec je také červený.
Chlapec s vůní zmrzliny.
Sněhově bílý pár křídel.
Podíval se z nočních oken
A zašeptal kouzelné hvězdě:
„Nenech to být osamělé
Tak seděli vedle sebe.
Město vypadalo báječně.
Společně oslavili Vánoce
Červená kočka a anděl chlapec.